Elektronika

TinyCad

W przypadku projektowania jakich kolwiek obwodów elektronicznych, zawsze przydaje się je narysować. Tymbardziej jeśli chcemy wracać do schematu po czasie, albo pokazać to komuś innemu.Programów do projektowania obwodów elektronicznych jest wiele począwszy od skomplikowanych programów projektujących gotowe obwody elektroniczne, Przeróżnych systemów CAD skończywszy na edytorach grafiki wektorowej i w końcu rastrowej.
Ponieważ ja zwykle buduję obwody na płytkach uniwersalnych, istotne dla mnie jest na schemacie odwzorowanie pinów układów scalonych. Szukałem prostego i gotowego sposobu by rysować takie schematy bez urzywania skomplikowanych systemów projektowych czy CAD, na których bez wprawy nie da się szybko pracować.Przeanalizowałem kilka programów, i w końcu moją uwagę zwrócił TinyCad.
TinyCad jest niewielkim programem typu open source. Można go pobrać z http://tinycad.sourceforge.net.Standardowo program posiada całkiem sporą bibliotekę elementów, jednak dla moich celów niewystarczającą. (max232 np ma logiczny układ pinów, nie jak potrzebuję zgodny z obudową.) Musiałem zatem stworzyć własną bibliotekę, /którą tutaj umieszczę/ co w tym programie jest tak samo proste jak budowanie schematów. Dzięki temu mogę sporządzać szybkie i przejrzyste schematy które dla odmiany da się wykorzystać podczas budowy obwodów elekronicznych na płytkach uniwersalnych.
Główne okienko programu wygląda tak:

Ciekawe programy przydatne przy projektowaniu:

Kicad - Również program typu Open Source dużo bardziej rozbudowany z możliwością projektowania płytek, ma swoje wersje pod Windows i Linux, warty zaintesowania w większych projektach, jest niestety dużo większy i bardziej skomplikowany niż TinyCad.

APM graph - Program produkcji rosyjskiej - w wersji LV jest niekomercyjnie darmowy - tylko do zastosowań 2D.Jest to w zupełności wystarczające do prostych rysunków technicznych. Korzystałem z niego do rysowania prostych elementów mechanicznych.

C.a.R Metal - jest to program Javowy, na licencji GNU. Ma więc wersje skompilowane na Windows, Linux i Macos.Jest to program typowo geometryczny, zastępuje cyrkiel linijkę i ekierkę. Urzywanie go jest dość intuicyjne, export do wielu formatów pozwala wykorzystać rysunki jako bazę do grafiki czy nawet projektów. W przeciwieństwie do APM graph nie ma jednak typowo CADowskich funkjci wymiarowania, bez problemu można zatem wyznaczyć proporcje gorzej zwymiarem rzeczywistym. Jednak uważam, że program ma swoje zalety, i czasem wręcz bywa niezastąpiony.

XnView Program do przeglądania konwersji oraz edycji grafiki rastrowej. Obsługuje naprawde dużo formatów. Wbrew nazwie można na nim zdziałać całkiem sporo z zakresu edycji, kadrowanie, zmian parametrów obrazka, ma również możliwość wykorzystania pluginów Adobe Photoshop a jest darmowy. Polecam.