Elektronika

Programatory

Nieco rozwijając temat programatorów chciałbym przedstawić moje poszukiwania na temat projektów programatorów.

AT89c2051

BlowIT

Źródło: http://www.geocities.com/dinceraydin/8051/

Programator o wdzięcznej nazwie BlowIT (wysadź to). Pomimo prostoty, materiałów, i programów pod Linux, Windows i DOSnie udało mi się go uruchomić. Myślę że kiedyś jeszcze się pobawię tym programatorem jak mi się zechce usiąść przy programowaniu portu LPT pod Pascalem / kiedyś się tym bawiłem /


Dontronics

Źródło: http://www.dontronics.com/pa_pgm.html

Ten wydaje się być rozsądniejszy. Programy są pod DOS ale ma dla odmiany również program kalibracyjny.Z powodów braków magazynowych zamierzam użyć 74HC175 zamiast 74HC174. Oba z nich mają w swoim wnętrzu przerzutniki typu D

Różnica między nimi polega na tym, iż 74174 posiada tych przerzutników 6 a 74175 4 za to z dodatkowymi negowanymi wyjściami.Oryginalny schemat i tak wykorzystuje jedynie cztery przerzutniki więc 74175 będzie w nim pełnił dokładnie taką samą funkcję.Trzeba jednakże uwzględnić różnicę w układzie nóżek.


EZprog

Źródło: http://www.kmitl.ac.th/~kswichit/easy1/easy.htm

O programatorze już pisałem tutajZestaw materiałów można pobrać z download


PIC / EEPROM

Programator JDM

Źródło: http://www.jdm.homepage.dk/newpic.htm lub jego uproszczona wersja http://www.jdm.homepage.dk/newpic0.htmTo w połączeniu z ICprogiem http://www.ic-prog.com/Stanowi naprawdę niezłe narzędzie do programowania prototypowych urządzeń. Obsługuje PIC16C84 i pamięci EEPROMICprog jest bardzo użytecznym programem i obsługuje jeszcze co najmnej kilka typów urządzeń.


Smartcard

Programator Phoenix

Źródło: http://zipwaves.blogspot.com/2010/04/how-to-build-simple-card-reader.html

Programator Phoenix powstał w odpowiedzi na potrzebę komunikowania się z popularnymi SMART kartami.Schemat tego programatora jest banalnie prostoty. Programator ten składa się właściwie tylko z generatora częstotliwości (kilka MHz)i konwertera napięć do rs232.Jest jednak bardzo użyteczny, dzięki niemu możemy wysyłać i odbierać dane ze Smardcard. (dotyczy kart procesorowych jak np karty do telefonów GSM, karty telewizji kodowanej itp...)


AVR

AVR'y są jednymi z najbardziej użytecznych i powszechnych procesorów.Posiadają szeregowy interfejs programowania ISP co oznacza iż programatory dla nich są bardzo proste.

LPT

STK 200opiszę kiedyś


SERIAL

opiszę kiedyś


USB

STK 500Źródło: http://www.and-tech.pl/avr-prog-usb-v2opiszę kiedyś